Honeywell F114c jest przemysłowym sterownikiem procesów, który jest w stanie zarządzać wiele różnych procesów. Uruchomienie i gaszenie tego sterownika jest stosunkowo łatwe. Aby go uruchomić, należy włączyć zasilanie i wybrać odpowiedni tryb pracy. Aby wyłączyć, należy wybrać wyłączenie, a następnie wyłączyć zasilanie. Ponadto, istnieją również opcje resetowania i automatycznego odtwarzania, które mogą być używane do szybkiego ponownego uruchomienia sterownika.
Ostatnia aktualizacja: Uruchomienie Gaszenie Honeywell F114c
- Blog znakowo. pl
PPOŻ
,Przepisy, ustawy
- Zasady użycia gaśnicy krok po kroku
9 kwietnia 2017
Posiadanie gaśnicy to obowiązek każdego właściciela obiektów budowlanych, zarówno mieszkalnych jak i wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże samo posiadanie gaśnicy może okazać się niewystarczające, jeśli nie będziemy znali zasad ich właściwego stosowania. Podręczny sprzęt gaśniczy jest wykorzystywany przede wszystkim w zarodku powstania pożaru.
Rodzaje gaśnic
Gaśnice dzieli się głównie ze względu na rodzaj gaszonego przez nich materiału i oznaczone są odpowiednimi literami: A, B, C, D, E. Najważniejsze aspekty używania podręcznego sprzętu gaśniczego przedstawione są w poniższych punktach:
- Środek gaśniczy wydobywający się z gaśnicy należy kierować na palące się obiekty od strony zewnętrznej i zbliżać się do ich środka.
- W przypadku pionowego ustawienia przedmiotów gaszenie powinno się rozpocząć od góry i przesuwać równomiernie w dół.
- Oraz co najważniejsze należy wykorzystywać gaśnice przeznaczone do gaszenia pożarów należących do właściwej grupy.
Używanie gaśnic według ich rodzaju i zastosowania
Poniżej opisane zostały poszczególne rodzaje gaśnic i najważniejsze cechy charakterystyczne związane z ich stosowaniem. Podział został przygotowany ze względu na substancję, którymi zostały one wypełnione:
- Gaśnice wodno-pianowe – zbudowane są jako zbiornik cylindryczny wypełniony wodnym roztworem środka pianotwórczego oraz wyposażone w zbiornik z gazem napędowym zaopatrzonym w zbijak. W trakcie gaszenia pożaru tego typu gaśnicą należy na samym początku zerwać plombę zabezpieczającą i wcisnąć zbijak w celu skierowania substancji w kierunku gaszonej powierzchni. Gaśnica ta pracuje prawidłowo jedynie w pozycji pionowej.
- Gaśnice proszkowe. Mają również postać cylindrycznego zbiornika zaopatrzonego w dźwignię uruchamiającą zawór. Proszek będący środkiem gaśniczym jest wyrzucany z gaśnicy przez specjalną dyszę lub wężyk przy pomocy gazu obojętnego, którym może być azot lub dwutlenek węgla. W przypadku chęci wykorzystania gaśnicy w miejscu pożaru, konieczne jest zerwanie plomby zabezpieczającej i skierowanie proszku w kierunku gaszonych przedmiotów lub powierzchni. Jej działanie może być przerwane w każdym momencie po zwolnieniu dźwigni uruchamiającej. Gaśnicę należy stosować w pozycji pionowej. Ten rodzaj często możemy spotkać w samochodach osobowych.
- Gaśnice śniegowe swoją budową przypominają dwie wyżej przedstawione – mają zbiornik cylindryczny zaopatrzony w zawór i wężyk z dyszą wylotową. Do gaszenia wykorzystywany jest dwutlenek węgla znajdujący się w zbiorniku, który po wydostania się z gaśnicy powoduje obniżenie temperatury do -80 st. C. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, przy chęci użycia gaśnicy w miejscu pożaru, należy zerwać plombę zabezpieczającą, uruchomić zawór i skierować strumień gaśniczy w kierunku gaszonych powierzchni. Działanie gaśnicy można przerwać w każdym momencie po zamknięciu jej zaworu. Gaśnicy tego typu nie należy stosować do gaszenia palącej się na człowieku odzieży. Opisana gaśnica powinna być zawsze stosowana w pozycji pionowej, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia i ujemnego wpływu na gaszone przedmioty. Dodatkowo ze względu na bardzo niską temperaturę należy unikać kontaktu z rozprężonym dwutlenkiem węgla, a samej gaśnicy nie powinno się trzymać w pobliżu żadnych źródeł ciepła.
Ogólne zasady bezpieczeństwa
Zasady użycia gaśnic
Przy zastosowaniu jakiejkolwiek z powyższych gaśnic zawsze należy się zapoznać z instrukcją jej stosowania dołączoną do zakupionego sprzętu. Na każdej gaśnicy powinna być również odpowiednia nalepka z zasadami użytkowania (z takimi informacjami jak np. : jak uruchomić gaśnicę proszkową, prawidłowa kolejność podczas używania gaśnicy to…, aby uruchomić gaśnicę proszkową 6 kg, należy:) Istnieje również wiele innych aspektów, o których należy pamiętać używając podręczny sprzęt gaśniczy i są one takie same dla każdego wyżej przedstawionego rodzaju. Warto pamiętać o podchodzeniu do pożaru zgodnie z kierunkiem wiatru w celu uniknięcia podmuchu ognia. Z kolei już po zakończeniu gaszenia, warto jeszcze przez pewien okres czasu dozorować miejsce pogorzeliska, aby nie doszło do ponownego zapłonu.
MATEUSZ ŚWITAŁA – jestem do Twojej dyspozycji
Odpowiem na pytania odnośnie: oferty, specyfikacji technicznej, dostawy, montażu
Projekt
Dostawa
Montaż
Uruchomienie
Serwis
Problem:
- transformatory wysokiego napięcia są obarczone ryzykiem pożaru i wybuchu w wyniku zwarcia elektrycznego
- zdarzenia tego typu są gwałtowne, tym samym brak stałego systemu gaszenia może doprowadzić do całkowitego zniszczenia transformatora
- taka sytuacja grozi także przeniesieniem się pożaru na dalszą część instalacji
Rozwiązanie:
W zgodzie z CNBOP, VdS i FM Global
Wszystkie komponenty posiadały wymagane aprobaty i certyfikaty polskich i międzynarodowych podmiotów.
Zalew pełnej powierzchni transformatora
56 precyzyjnie rozmieszczonych zraszaczy zapewnia równomierne zraszanie wodą transformatora oraz jego osprzętu
Wysoka odporność na korozję
Dwustronnie cynkowane ogniowo rury zabezpieczone specjalną warstwą antykorozyjną są odporne pary ługów czy kwasów (przemysł chemiczny).
Instalacja zraszaczowa dla transformatorów – przykład
Cel zadania
Celem zadania było wykonanie systemu detekcji pożaru oraz instalacji gaszenia transformatorów olejowych opartej o zraszacze. Instalacja miała chronić dwa transformatory napięcia 110 kV każdy. Dodatkowo należało przewidzieć możliwość rozbudowy instalacji w chwili dostawienia trzeciego transformatora.
Zadanie zostało zrealizowane do jednego z koncernów chemicznych w ramach budowy stacji transformatorowo-rozdzielczej.
Instalacja zraszaczowa dla transformatorów
Na każdym ze stanowisk zainstalowano tzw. klatkę, tj. przestrzenny układ rur wyposażonych w 56 zraszaczy. Zraszacze zostały rozłożone w taki sposób, aby równomiernie pokryć mgłą wodną transformator oraz jego osprzęt. Klatka została wykonana w technice samonośnej, dzięki czemu nie było konieczności wykonywania dodatkowej konstrukcji wsporczej do jej podtrzymywania.
Takie podejście wyeliminowało możliwość łączenia rur szybkozłączkami – rozwiązanie to umożliwia swobodne docinanie rur na miejscu montażu co znacząco ułatwia pracę. W zamian zastosowaliśmy skręcane łączenia kołnierzowe, które gwarantowały wymaganą sztywność klatki samonośnej. W tym przypadku jednak każdy element jest prefabrykowany z wyprzedzeniem. Tym samym wymagana jest wysoka precyzja – gdyby, któryś z elementów nie spasował się z pozostałymi konieczne byłoby wykonanie nowego. To z kolei mogłoby opóźnić prace o nawet kilka tygodni. Wynikało to głównie z zastosowanej technologii antykorozyjnej, o której piszemy w dalszej części.
Wszystkie zastosowane komponenty posiadały niezbędne certyfikaty oraz aprobaty. Spełniały także specyficzne wymagania inwestora pod kątem zabezpieczenia korozyjnego. Przykładowo, zastosowane rury zostały dwustronnie ocynkowane ogniowo, a następnie pokryte specjalnymi warstwami antykorozyjnymi przeznaczonymi do stosowania w trudnych warunkach przemysłu chemicznego (w tym na opary kwasów i ługów).
Układ został wyposażony w dwie stacje zaworów wzbudzających (zalewowych), których celem jest natychmiastowe podanie wody gaśniczej do instalacji zraszaczowej. Zastosowano tu zalewowe zawory membranowe z krajowymi aprobatami oraz aprobatami VdS oraz FM Global.
Membranowy zawór zalewowy zastosowany w instalacji gaszenia transformatorów
Gaszenie pożaru transformatora uruchamiane było na trzy sposoby:
- ręczne uruchomienie instalacji gaśniczej przyciskiem znajdującym się w dyżurce,
- automatycznego uruchomienie instalacji gaśniczej sygnałem elektrycznym z układów detekcyjnych transformatora,
- ręcznego otwarcia zaworów zalewowych.
Detekcja pożaru transformatora
System detekcji posiada dwa progi zadziałania:
Gdy wystąpi jedno z wymienionych zdarzeń następuje uruchomienie alarmu dźwiękowo-akustycznego, a informacja o tym fakcie jest przekazywana do dyspozytorni. W tym momencie możliwe jest ręczne uruchomienie systemu gaszenia. Jeśli oba zdarzenia wystąpią równolegle system gaszenia uruchamiany jest automatycznie. eu/wp-content/uploads/2021/03/pozar-transformatora-w-elektrowni-rybnik. gif" alt="Pożar transformatora w elektrowni rybnik" width="600" height="338" data-old-src="//www. gif"/>
Jako wspomniano wyżej do detekcji pożaru wykorzystano kabel sensoryczny. Rozwiązanie to nie wymaga konserwacji i specjalnego zabezpieczenia, dlatego można go stosować w miejscach, do których nie ma dostępu lub jest on ograniczony w trakcie normalnej eksploatacji.
Próby i odbiór instalacji
Prace zakończono wykonaniem próby ciśnieniowej instalacji. W tym celu przez 24 godziny utrzymywano w rurociągach ciśnieniem 0, 8 MPa. Po tym czasie sprawdzono ciśnienie w instalacji, które nie uległo zmianie. Następnie, na czas 30 min, zwiększono ciśnienie do wartości 1, 6 MPa. Ten test również zakończył się powodzeniem.
Po testach ciśnieniowych wykonano test eksploatacyjny, w ramach którego uruchomiono instalację zraszaczową. Ten test również otrzymał pozytywną ocenę.
Montaż oraz odbiory wykonano zgodnie z normami:
Test instalacji zraszaczowej chroniącej transformator przed pożarem – przykład
Pożary i wybuchu transformatorów
Pożary i wybuchu transformatorów energetycznych nie należą do rzadkości. W lutym Polska Agencja Prasowa poinformowała o pożarze transformatora w warszawskiej Elektrociepłowni Siekierki. Trwają prace mające na celu określić przyczyny. Poniżej zamieszczamy także inne przykłady z zeszłego roku.
W El. Rybnik prewencja nie wystarczyła
Prewencja w postaci automatyzacji zabezpieczeniowej, to niezbędna konieczność. Niestety, życie pokazuje, że ich skuteczność nie jest 100%. Potwierdza to przypadek z Rybnika, gdzie zabezpieczenia prewencyjne zadziałały prawidłowo, a mimo to doszło do poważnego zdarzenia… zdarzenia, które było kosztowne, ale przede wszystkim zagrażało bezpośrednio blokowi energetycznemu.
Tak przebieg zdarzenia opisuje Bolesław Słowiński w dokumencie pt. Uszkodzenie przepustu izolatorowego wysokiego napięcia transformatora blokowego – przyczyną dużej awarii w elektrowni:
Następstwem zwarcia elektrycznego była eksplozja w kadzi transformatora. Skutkiem siły eksplozji w transformatorze, przyspawana górna pokrywa kadzi na ok. 50% jej obwodu została rozwarta na ok. 80 mm. Nastąpił wyrzut i wypływ oleju transformatorowego, który się zapalił, a następnie pożar objął cały transformator blokowy.
Przyrost prądu do wartości 12, 445 kA nastąpił w czasie 2, 8 ms, co odnosząc się do prądu znamionowego transformatora 8TB jego wartość wyniosła: 33, 5 x prąd znam. transformatora 8TB. Tak gwałtowny przyrost prądu wywołał natychmiastowe zadziałanie zabezpieczenia różnicowego oraz powiązanych pozostałych zabezpieczeń elektrycznych i wyłączenie wyłączników bloku 8, bloku 7, i linii 400 kV wyprowadzenia mocy. Przyczyną gwałtownego wzrostu prądu było zwarcie elektryczne jednofazowe fazy L2 strony 400 kV do ziemi, spowodowane uszkodzeniem przepustu izolatorowego transformatora 8TB.
Instalacje przeciwpożarowe – oferta
Są one samoczynnym systemem gaśniczym, który wykrywa moment powstania pożaru, przesyła informację do systemu sterowania i automatycznie rozpoczyna proces selektywnego gaszenia wodą – tylko tam, gdzie jest pożar.
Wyposażone są w otwarte dysze gaśnicze i mogą być podzielone na kilka stref gaszenia. W momencie wykrycia pożaru otwierane są właściwe dla danego obszaru zawory zraszaczy. Woda jest uwalniana w całym obszarze objętym ochroną.
Stosujemy je w szczególności dla obiektów wysokiego ryzyka pożarowego, takich jak: zbiorniki paliw, rozpuszczalników oraz innych cieczy łatwopalnych; magazyny tworzyw sztucznych; produktów łatwopalnych i/lub tworzących atmosfery wybuchowe.
Detekcja
i Sygnalizacja Pożaru
Projektujemy i wdrażamy kompletne systemy detekcji i sygnalizacji pożaru. W zależności od potrzeb stosujemy jeden z czterech dostępnych systemów lub hybrydę dwóch lub trzech z nich, optymalizując inwestycję pod kątem technicznym oraz kosztowym. eu/instalacje-przeciwpozarowe/system-gaszenia-iskier/" target="_self">
Wykrywanie
i Gaszenie Iskier
Systemy te przeznaczone są do zabudowy na kanałach instalacji przemysłowych. Ich zadaniem jest niedopuszczenie, aby potencjalne źródło zapłonu w postaci iskry, niedopałka papierosa, czy rozgrzanej cząstki przedostało się do urządzenia.
Zabezpiecz swoją instalację.
Odpowiem na Twoje pytania odnośnie kompleksowych projektów bezpieczeństwa pożarowego w przemyśle. Aby skorzystać z darmowej i w 100% niezobowiązującej konsultacji wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.
Bezpieczeństwo pożarowe:
Branże, dla których najczęściej pracujemy:
Zgubiłeś instrukcję obsługi urządzenia Honeywell F114C Oczyszczacz powietrza? Masz z nim jakiś inny problem? Dobrze trafiłeś.
Często zdarza się, że pierwsze problemy z urządzeniem Honeywell F114C Oczyszczacz powietrza pojawiają się dopiero po kilku tygodniach, miesiącach od jego zakupu. Wiele osób po takim czasie ma problem ze znalezieniem dokumentów, które dostał przy zakupie (takich jak instrukcja obsługi) - albo zostały już wyrzucone, albo zawieruszyły się tak, że nie sposób ich odnaleźć. Poniżej znajdziesz listę dokumentów dotyczących Honeywell F114C Oczyszczacz powietrza, które możesz pobrać bezpośrednio z naszych serwerów. Od tego momentu nie będziesz musiał pilnować dokumentacji urządzeń. Wystarczy, że zajrzysz do naszej bazy i ściągniesz instrukcję obsługi, tak samo jak do Honeywell F114C Oczyszczacz powietrza.
Możesz dodać kolejny dokument dla urządzenia Honeywell F114C Oczyszczacz powietrza. Gdy uważasz, że posiadasz nowszą lub lepszą wersję instrukcji podziel się nią z innymi. Możesz też skontaktować się z nami jesli instrukcją Cie nie satysfakconuje lub jest zbyt niskiej jakości. Postaramy się zdobyć odpowiedni dokument dla Ciebie. Jeśli masz problemy z wyświetleniem lub pobraniem manuala, zgłoś się również do nas.
Potrzebujesz pomocy?
Jeżeli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy dotyczącej zasobów zawartych już w naszej bazie, bądź chcesz zgłosić prośbę o dodanie nowych instrukcji do naszego serwisu, skorzystaj z możliwych form kontaktu:
Formularz kontaktowy lubcontact -@- manualsbase. com